  • Mfr # VSM11D025Z04B25XD11
  • Zoro # G3801209
Overall Length
88.00mm
Depth of Cut
11.52mm
Shank Dia.
25.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
VSM11D025Z04B25XD11
Country of Origin
Israel
Dimensions
Overall Length
88.00mm
Depth of Cut
11.52mm
Shank Dia.
25.00mm
Head Projection Length
31.00mm
Min. Cutting Dia.
25.00mm
Neck Dia.
22.75mm
Shank Length
57.00mm
Rake
-6.917 Degrees Radial, 8 Degrees Axial
ISO Number
VSM11D025Z04B25XD11
Number of Inserts
4
Max. Speed
30,200 RPM
ANSI Code
VSM11D025Z04B25XD11
Description
Indexable Profiling End Mill, Depth of Cut 11.52mm, Shank Dia. 25.00mm, Overall Length 88.00mm, ANSI Code VSM11D025Z04B25XD11, Compatible Hardware Insert Screw M2.5x0.45 x 5.9 T8, Torx Wrench TX8, Coolant Fed Coolant Through, Cutting Application Face Milling, Helical Milling, Pocketing, Ramping: Blank, Side/Shoulder Milling: Square End