  • Mfr # VSM11D018Z02B16XD11
  • Zoro # G3783392
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
VSM11
Overall Length
70.00mm
Depth of Cut
11.57mm
Material - Machining
High Speed Steel
Shank Dia.
16.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
VSM11D018Z02B16XD11
Country of Origin
Bulgaria
Dimensions
Overall Length
70.00mm
Depth of Cut
11.57mm
Shank Dia.
16.00mm
Insert Size
110408
Shank Length
49.00mm
Min. Cutting Dia.
18.00mm
Head Projection Length
21.00mm
Neck Dia.
16.14mm
Details
Item
Indexable Profiling End Mill
Series
VSM11
Material - Machining
High Speed Steel
Cutting Direction
Right Hand
Insert Shape
75 Degrees Parallelogram
Rake
-8.583 Degrees Radial, 6.517 Degrees Axial
Toolholder Style
XDPT11
Compatible Hardware
Insert Screw M2.5x0.45 x 5.9 T8, Torx Wrench TX8
Shank Type - Machining
Weldon Flat
Number of Coolant Holes
1
Number of Inserts
2
Insert Style
XD.T PD R
Insert Holding Type
Screw
Max. Speed
39,000 RPM
Cutting Application
Face Milling, Helical Milling, Pocketing, Ramping: Blank, Side/Shoulder Milling: Square End
ANSI Code
VSM11D018Z02B16XD11
Features
Coolant Fed
Coolant Through
Side Cutting Edge Angle
90 Degrees
ISO Number
VSM11D018Z02B16XD11
Description
Indexable Profiling End Mill, Depth of Cut 11.57mm, Shank Dia. 16.00mm, Overall Length 70.00mm, ANSI Code VSM11D018Z02B16XD11, Compatible Hardware Insert Screw M2.5x0.45 x 5.9 T8, Torx Wrench TX8, Coolant Fed Coolant Through, Cutting Application Face Milling, Helical Milling, Pocketing, Ramping: Blank, Side/Shoulder Milling: Square End