  • Mfr # VSM890D032Z03B25SN12
  • Zoro # G3797654
Key Features
Series
VSM890-12
Overall Length
89.00mm
Depth of Cut
9.80mm
Material - Machining
High Speed Steel
Insert Size
120408
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
VSM890D032Z03B25SN12
Country of Origin
India
Dimensions
Overall Length
89.00mm
Depth of Cut
9.80mm
Insert Size
120408
Shank Dia.
25.00mm
Min. Cutting Dia.
32.00mm
Neck Dia.
29.50mm
Shank Length
57.00mm
Head Projection Length
32.00mm
Details
Item
Indexable Profiling End Mill
Series
VSM890-12
Material - Machining
High Speed Steel
Cutting Direction
Right Hand
Insert Shape
Square
Rake
-12.9 Degrees Radial, 3 Degrees Axial
Max. Speed
33,200 RPM
Insert Holding Type
Screw
Compatible Hardware
Anti-Seize Lubricant, Insert Screw M4x0.7 x 10 IP15, Torx Plus Drive Wrench DT15IP
Toolholder Style
SN12
Cutting Application
Face Milling, Side/Shoulder Milling: Square End
Number of Inserts
3
ISO Number
VSM890D032Z03B25SN12
Insert Style
SNHX PNERMM
Number of Coolant Holes
1
Features
Shank Type - Machining
Weldon Flat
Coolant Fed
Coolant Through
ANSI Code
VSM890D032Z03B25SN12
Description
Indexable Profiling End Mill, Depth of Cut 9.80mm, Shank Dia. 25.00mm, Overall Length 89.00mm, ANSI Code VSM890D032Z03B25SN12, Compatible Hardware Anti-Seize Lubricant, Insert Screw M4x0.7 x 10 IP15, Torx Plus Drive Wrench DT15IP, Coolant Fed Coolant Through, Cutting Application Face Milling, Side/Shoulder Milling: Square End