Widia Screw Machine Drill Bit, 18.10 mm Size, 140  Degrees Point Angle, Solid Carbide, AlTiN Finish TDS451A18100
Screw Machine Drill Bit, 18.10 mm Size, 140 Degrees Point Angle, Solid Carbide, AlTiN Finish (Discontinued)
  • Mfr # TDS451A18100
  • Zoro # G2746453
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
TDS451A18100
Country of Origin
Germany
Dimensions
Drill Bit Dimension Type
Metric
Drill Bit Size
18.10 mm
Shank Dia.
20 mm
Overall Length
131.00 mm
Flute Length
79.00 mm
Depth:Dia. Ratio
3xD
Sizes Included
18.10mm
Depth x Dia. Ratio
3xD
Details
Item
Screw Machine Drill Bit
Decimal Equivalent
0.7126
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Drill Bit Material
Solid Carbide
Drill Bit Finish
AlTiN
Shank Type
Straight
Flute Type
Helical
Cutting Direction
Right Hand
Number of Flutes
2
Coolant Through
Yes
List Number
TDS451A
Grade
WM15PD
Point Type
Conical
Application
Monolayer PVD AlTiN for Stainless Steel and High-Temperature Resistant Materials
Coolant Fed
Coolant Through
Shank Type - Machining
Straight
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
AlTiN
Measurement System
Metric
Description
Screw Machine Drill Bit, Drill Bit Size 18.10 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, AlTiN, Coolant Through, Cutting Direction Right Hand, Decimal Equivalent 0.7126