  • Mfr # VDS201A01041
  • Zoro # G2735061
/ea
Key Features
Overall Length
58 mm
Flute Length
7 mm
Number of Flutes
2
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
TiAlN
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
VDS201A01041
Country of Origin
Germany
Dimensions
Drill Bit Size
#59
Overall Length
58 mm
Flute Length
7 mm
Depth:Dia. Ratio
3xD
Shank Dia.
4 mm
Sizes Included
1.04mm
Shank Length
28 mm
Maximum Drilling Depth
5.00 mm
Drill Point Length
0.1530 mm