  • Mfr # VDS201A07800
  • Zoro # G2734781
Overall Length
79 mm
Flute Length
41 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
VDS201A07800
Country of Origin
United States
Dimensions
Drill Bit Size
7.8 mm
Overall Length
79 mm
Flute Length
41 mm
Sizes Included
7.80mm
Shank Dia.
8 mm
Depth:Dia. Ratio
3xD
Drill Diameter Tolerance
H7
Shank Length
36 mm
Drill Point Length
1.3200 mm
Drill Length Class
Screw-Machine Length
Maximum Drilling Depth
29.00 mm
Details
Item
Screw Machine Drill Bit
TiAlN
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Cutting Direction
Right Hand
Grade
WU25PD
Decimal Equivalent
0.3071
List Number
VDS201A
Flute Type
Spiral
Standards
DIN 6535 / DIN 6537
Coolant Fed
Coolant Through
Series
VDS201
Primary Material Application
Aluminum, Cast Iron, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Shank Type - Machining
Straight
Material Grade - Machining
WU25PD
Sheeter Drill
No
Primary Material Application ISO Code
K, M, N, P, S
Measurement System
Metric
Drill Bit Point Type
Conical Point
Number of Coolant Holes
Spiral Direction
Right Hand
Description
Screw Machine Drill Bit, Drill Bit Size 7.8 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Conical Point, Carbide, TiAlN, Coolant Through, Cutting Direction Right Hand, Decimal Equivalent 0.3071