  • Mfr # GT315004
  • Zoro # G6435502
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
100.00mm
Tap Style
Spiral Flute
Shank Dia.
10.00mm
Tap Chamfer
Modified Bottoming
Tap Dimension Type
Metric
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
GT315004
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Overall Length
100.00mm
Shank Dia.
10.00mm
Tap Dimension Type
Metric
Tap Size
M10
Thread Length
15.00mm
Tap Thread Size
M10-1.50
75% Thread Drill Size
8.50 mm
55% Thread Drill Size
8.90 mm
Thread Size
M10x1.5
65% Thread Drill Size
11/32 in
Square Size
8.00mm
Shank Length
61.00 mm
Size
M10
Pitch Diameter Limit
D10
Details
Item
Spiral Flute Tap
Tap Style
Spiral Flute
Tap Chamfer
Modified Bottoming
Tap Material
High Speed Steel
Number of Flutes
3
Thread Direction
Right Hand
Tap Finish
CrC/C
Tap Thread Type
Metric Coarse
Standards
DIN 371
Tap Grouping
Tap
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Primary Material Application ISO Code
M
Thread Limit
6HX
Series
GT31
Helix Angle
45 Degrees
Thread Standard
Primary Material Application
Stainless Steel
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Copper
Coolant Fed
Coolant Through
Measurement System
Features
High Performance Taps
Extended Neck
Yes
Material Grade - Machining
TiN+CrC/C
Powdered Metal Base Material
Cobalt
Spiral Direction
Shank Type - Machining
Straight
Secondary Material Application ISO Code
N
Tap Shank Standard
DIN 371
Thread Pitch
1.50mm
Class of Fit
6HX
List Number
GT31
Number of Pieces
1
Description
Spiral Flute Tap, Thread Size M10x1.5, Metric, Overall Length 100 mm, Powdered Metal, CrC/C, Thread Length 15 mm, 75 Percent Thread Drill Size 8.50 mm, Thread Limit 6HX, Class of Fit 6HX, Thread Direction Right Hand, Number of Flutes 3