  • Mfr # GT215010
  • Zoro # G6444487
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
100.00mm
Tap Style
Spiral Flute
Shank Dia.
10.00mm
Tap Chamfer
Plug
Tap Dimension Type
Metric
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
GT215010
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
100.00mm
Shank Dia.
10.00mm
Tap Dimension Type
Metric
Tap Size
M10
Thread Length
15.00mm
Tap Thread Size
M10-1.50
Thread Size
M10x1.5
75% Thread Drill Size
8.50 mm
Shank Length
61.00 mm
Square Size
7.93mm
65% Thread Drill Size
11/32 in
55% Thread Drill Size
8.90 mm
Size
M10
Pitch Diameter Limit
D10
Details
Item
Spiral Flute Tap
Tap Style
Spiral Flute
Tap Chamfer
Plug
Tap Material
High Speed Steel
Number of Flutes
3
Tap Thread Type
Standards
DIN 371
Tap Finish
TiCN
Tap Grouping
Tap
Thread Direction
Right Hand
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Extended Neck
Yes
Secondary Material Application ISO Code
K
Tap Shank Standard
DIN 371
Thread Standard
Secondary Material Application
Cast Iron
Material Grade - Machining
GP6520
Features
Form D Plug Chamfer, Steel and Stainless Steel
Coolant Fed
Coolant Through
Powdered Metal Base Material
Cobalt
Helix Angle
15 Degrees
Thread Limit
6HX
Shank Type - Machining
Straight
Measurement System
Primary Material Application ISO Code
P
Spiral Direction
Left Hand
Primary Material Application
Steel
Thread Pitch
1.50mm
Series
GT21
Class of Fit
6HX
Number of Pieces
1
List Number
GT21
Description
Spiral Flute Tap, Thread Size M10x1.5, Metric, Overall Length 100.00 mm, High Speed Steel, TiCN, Thread Length 15.00 mm, 75 Percent Thread Drill Size 8.50 mm, Thread Limit 6HX, Class of Fit 6HX, Thread Direction Right Hand, Number of Flutes 3