  • Mfr # GT215008
  • Zoro # G6966206
/ea
Key Features
Overall Length
80.00mm
Tap Style
Spiral Flute
Shank Dia.
6.00mm
Tap Chamfer
Plug
Tap Dimension Type
Metric
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
GT215008
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
80.00mm
Shank Dia.
6.00mm
Tap Dimension Type
Metric
Tap Size
M6
Thread Length
10.00mm
Tap Thread Size
M6-1.00
Square Size
4.84mm
Thread Size
M6x1
75% Thread Drill Size
5.00 mm
65% Thread Drill Size
13/64 in
55% Thread Drill Size
5.25 mm
Shank Length
50.00 mm
Size
M6
Pitch Diameter Limit
D8
Details
Item
Spiral Flute Tap
Tap Style
Spiral Flute
Tap Chamfer
Plug
Tap Material
High Speed Steel
Number of Flutes
3
Tap Finish
TiCN
Tap Thread Type
Metric Coarse
Tap Grouping
Tap
Standards
DIN 371
Thread Direction
Right Hand
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Secondary Material Application ISO Code
K
Tap Shank Standard
DIN 371
Secondary Material Application
Cast Iron
Thread Standard
Spiral Direction
Left Hand
Thread Limit
6HX
Series
GT21
Coolant Fed
Coolant Through
Shank Type - Machining
Straight
Primary Material Application ISO Code
P
Material Grade - Machining
GP6520
Extended Neck
Yes
Helix Angle
15 Degrees
Primary Material Application
Steel
Thread Pitch
1.00mm
Measurement System
Powdered Metal Base Material
Cobalt
Features
Form D Plug Chamfer, Through Coolant
Class of Fit
6HX
Number of Pieces
1
List Number
GT21
Description
Spiral Flute Tap, Thread Size M6x1, Metric, Overall Length 80 mm, High Speed Steel, TiCN, Thread Length 10 mm, 75 Percent Thread Drill Size 5.00 mm, Thread Limit 6HX, Class of Fit 6HX, Thread Direction Right Hand, Number of Flutes 3