  • Mfr # GT805004
  • Zoro # G7651771
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
80.00mm
Tap Style
Spiral Flute
Shank Dia.
6.00mm
Tap Chamfer
Semi-Bottoming
Tap Dimension Type
Metric
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
GT805004
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
80.00mm
Shank Dia.
6.00mm
Tap Dimension Type
Metric
Tap Size
M6
Thread Length
10.00mm
Tap Thread Size
M6-1.00
Drill Bit Size
5.00mm
Thread Size
M6x1
Shank Length
50.00 mm
Square Size
4.90mm
55% Thread Drill Size
5.25 mm
65% Thread Drill Size
13/64 in
75% Thread Drill Size
5.00 mm
Pitch Diameter Limit
6H
Details
Item
Spiral Flute Tap
Tap Style
Spiral Flute
Tap Chamfer
Semi-Bottoming
Tap Material
High Speed Steel
Number of Flutes
2
Standards
DIN 371
Tap Grouping
Tap
Tap Finish
DLC
Thread Direction
Right Hand
Tap Thread Type
Metric Fine
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Tap Shank Standard
DIN 371
Spiral Direction
Extended Neck
Yes
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Series
GT80
Thread Pitch
1.00mm
Primary Material Application ISO Code
N
Thread Limit
6H
Material Grade - Machining
WN48EG
Thread Standard
Features
WN48EG DLC For Aluminum
Powdered Metal Base Material
Cobalt
Helix Angle
46 Degrees
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Copper
Shank Type - Machining
Straight
Measurement System
Class of Fit
List Number
GT80
Number of Pieces
1
Description
Spiral Flute Tap, Thread Size M6x1, Metric, Overall Length 80 mm, Powdered Metal, DLC, Thread Length 10 mm, 75 Percent Thread Drill Size 5.00 mm, Thread Limit 6H, Class of Fit 6H, Thread Direction Right Hand, Number of Flutes 2