  • Mfr # VTSPO6550
  • Zoro # G3784512
/ea
Key Features
Shank Dia.
5.50mm
Tap Material
High Speed Steel
Tap Dimension Type
Metric
Tap Chamfer
Plug
Tap Size
M7
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
VTSPO6550
Country of Origin
United States
Dimensions
Shank Dia.
5.50mm
Tap Dimension Type
Metric
Tap Size
M7
Overall Length
80.00mm
Thread Length
12.00mm
Tap Thread Size
M7-0.75
Thread Size
M7x0.75
75% Thread Drill Size
6.3 mm
Details
Item
Spiral Point Tap
Tap Material
High Speed Steel
Tap Chamfer
Plug
Tap Style
Spiral Point
Number of Flutes
2
Tap Finish
Oxide
Standards
DIN 371
Tap Thread Type
Metric Fine
Thread Direction
Right Hand
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Measurement System
Thread Standard
Metric Fine
Thread Limit
6H
Class of Fit
6H
Description
Tap, Thread Size M7x0.75, Metric, Overall Length 80 mm, Cobalt High Speed Steel, Black Oxide, Right Hand, Thread Length 12 mm, 75 Percent Thread Drill Size 6.3 mm, Class of Fit 6H, Number of Flutes 2