  • Mfr # GT705004
  • Zoro # G7651817
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shank Dia.
6.00mm
Tap Material
High Speed Steel
Tap Dimension Type
Metric
Tap Chamfer
Plug
Tap Size
M6
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
GT705004
Country of Origin
United States
Dimensions
Shank Dia.
6.00mm
Tap Dimension Type
Metric
Tap Size
M6
Overall Length
80.00mm
Thread Length
17.00mm
Tap Thread Size
M6-1
Thread Size
M6x1
65% Thread Drill Size
13/64 in
Shank Length
50 mm
75% Thread Drill Size
5.00 mm
Square Size
4.90 mm
55% Thread Drill Size
5.25 mm
Pitch Diameter Limit
6H
Details
Item
Spiral Point Tap
Tap Material
High Speed Steel
Tap Chamfer
Plug
Tap Style
Spiral Point
Number of Flutes
2
Standards
ANSI
Tap Grouping
Tap
Tap Thread Type
Metric Coarse
Thread Direction
Right Hand
Tap Finish
DLC
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Thread Limit
6H
Thread Standard
Series
GT70
Shank Type - Machining
Straight
Material Grade - Machining
WN48EG
Thread Pitch
1.00 mm
Measurement System
Spiral Direction
Neutral
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Powdered Metal Base Material
Cobalt
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Copper
Primary Material Application ISO Code
N
Extended Neck
Yes
Helix Angle
0 Degrees
List Number
GT70
Number of Pieces
1
Description
Spiral Point Tap, Thread Size M6x1, Metric, Overall Length 80 mm, Powdered Metal, DLC, Right Hand, Thread Length 17 mm, 75 Percent Thread Drill Size 5.00 mm, Number of Flutes 2