  • Zoro # G3301426
/ea
Key Features
Shank Dia.
4.27mm
Tap Material
Vanadium High Speed Steel
Tap Dimension Type
Metric
Tap Chamfer
Plug
Tap Size
M4
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G3301426
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Shank Dia.
4.27mm
Tap Dimension Type
Metric
Tap Size
M4
Overall Length
53.97mm
Thread Length
19.05mm
Tap Thread Size
M4-0.7
65% Thread Drill Size
3.40 mm
Thread Size
M4x0.7
Shank Length
34.40 mm
Square Size
3.28 mm
75% Thread Drill Size
3.30 mm
55% Thread Drill Size
3.50 mm
Size
Pitch Diameter Limit
D6
Details
Item
Spiral Point Tap
Tap Material
Vanadium High Speed Steel
Tap Chamfer
Plug
Tap Style
Spiral Point
Number of Flutes
3
Tap Grouping
Tap
Tap Thread Type
Metric Coarse
Tap Finish
TiCN
Standards
ANSI
Thread Direction
Right Hand
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Measurement System
Extended Neck
Yes
Thread Pitch
0.70 mm
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Stainless Steel, Steel
Series
VT-SPO
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Spiral Direction
Neutral
Material Grade - Machining
WP42EG
Primary Material Application ISO Code
K, M, N, P
Thread Standard
Metric Fine
Thread Limit
D4
Shank Type - Machining
Straight
Class of Fit
JIS 2
Helix Angle
0 Degrees
List Number
8351TC
Number of Pieces
1
Description
Spiral Point Tap, Thread Size M4x0.7, Metric, Overall Length 53.8 mm, Cobalt, TiCN, Right Hand, Thread Length 9.7 mm, 75 Percent Thread Drill Size 3.30 mm, Thread Limit D4, Class of Fit JIS 2, Number of Flutes 2