  • Zoro # G0391002
/ea
Key Features
Shank Dia.
8.08mm
Tap Material
Vanadium High Speed Steel
Tap Style
Spiral Point
Tap Size
M7
Tap Chamfer
Plug
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G0391002
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Shank Dia.
8.08mm
Tap Size
M7
Tap Dimension Type
Metric
Overall Length
69.00mm
Tap Thread Size
M7-1
Pitch Diameter Limit
D5
Thread Length
17.00mm
Size
Thread Size
M7x1
Shank Length
39.90 mm
55% Thread Drill Size
D
75% Thread Drill Size
6.00 mm
Square Size
5.99 mm
65% Thread Drill Size
C
Details
Item
Spiral Point Tap
Tap Material
Vanadium High Speed Steel
Tap Style
Spiral Point
Tap Chamfer
Plug
Number of Flutes
3
Tap Finish
Oxide
Standards
ANSI
Tap Grouping
Tap
Thread Direction
Right Hand
List Number
8351
Tap Thread Type
Metric Coarse
Number of Pieces
1
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Series
VT-SPO
Thread Pitch
1.00 mm
Primary Material Application ISO Code
K, M, P
Thread Limit
D5
Shank Type - Machining
Straight
Material Grade - Machining
WP49EG
Extended Neck
Yes
Thread Standard
Metric Fine
Spiral Direction
Neutral
Primary Material Application
Cast Iron, Stainless Steel, Steel
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Measurement System
Metric
Class of Fit
6H
Helix Angle
0 Degrees
Description
Spiral Point Tap, Thread Size M7x1, Metric, Overall Length 69.2 mm, Cobalt, Black Oxide, Right Hand, Thread Length 17.5 mm, 75 Percent Thread Drill Size 6.00 mm, Thread Limit D5, Class of Fit 6H, Number of Flutes 3