  • Zoro # G6921187
/ea
Key Features
Shank Dia.
8.08mm
Tap Material
High Speed Steel
Tap Style
Spiral Point
Tap Size
M7
Tap Chamfer
Plug
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G6921187
Dimensions
Shank Dia.
8.08mm
Tap Size
M7
Tap Dimension Type
Metric
Overall Length
69.00mm
Tap Thread Size
M7-1
Thread Length
17.00mm
65% Thread Drill Size
C
Shank Length
39.90 mm
55% Thread Drill Size
D
Thread Size
M7x1
75% Thread Drill Size
6.00 mm
Square Size
5.99 mm
Size
Pitch Diameter Limit
D5
Details
Item
Spiral Point Tap
Tap Material
High Speed Steel
Tap Style
Spiral Point
Tap Chamfer
Plug
Number of Flutes
3
Tap Finish
TiCN
Tap Grouping
Tap
Standards
ANSI
Tap Thread Type
Metric Coarse
Thread Direction
Right Hand
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Thread Limit
D5
Series
VT-SPO
Thread Standard
Metric
Material Grade - Machining
WP42EG
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Extended Neck
Yes
Spiral Direction
Neutral
Measurement System
Shank Type - Machining
Straight
Primary Material Application ISO Code
K, M, N, P
Thread Pitch
1.00 mm
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Stainless Steel, Steel
Class of Fit
6H
Helix Angle
0 Degrees
List Number
8351TC
Number of Pieces
1
Description
Spiral Point Tap, Thread Size M7x1, Metric, Overall Length 69.2 mm, Cobalt, TiCN, Right Hand, Thread Length 17.5 mm, 75 Percent Thread Drill Size 6.00 mm, Thread Limit D5, Class of Fit 6H, Number of Flutes 3