  • Mfr # D0131000W019S
  • Zoro # G3788119
/ea
Key Features
Milling Diameter
10.00mm
Number of Flutes
3
Length of Cut
19 mm
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
D0131000W019S
Country of Origin
India
Dimensions
Milling Diameter
10.00mm
Length of Cut
19 mm
Shank Dia.
10 mm
Overall Length
72 mm
Milling Dia.
10 mm
Details
Number of Flutes
3
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Series
GP
End Mill Application
Finishing
End Mill Style
Square
Finish
Bright (Uncoated)
Cutting Direction
Right Hand
Helix Angle
30 Degrees
Item
Square End Mill
List Number
D003/D013
Drilling Tool Configuration
Individual
Material Applications
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Stainless Steel, Steel
Material - Machining
Carbide
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Finish - Machining
Uncoated
Shank Type - Machining
Weldon Flat
Measurement System
Metric
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Stainless Steel
Primary Material Application
Steel
Primary Material Application ISO Code
P
Secondary Material Application ISO Code
K, M, N
Max. Helix Angle
30 Degrees
Description
Square End Mill, 10 mm Milling Dia., Carbide, Uncoated, Non-Coolant Through, Weldon Flat, Length of Cut 19 mm, Overall Length 72 mm, Shank Dia. 10 mm, Neck Dia. Not Applicable