  • Mfr # D0030200W003S
  • Zoro # G3878023
/ea
Key Features
Dimension Type
Metric
Milling Diameter
2.00mm
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
3
Length of Cut
3 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
D0030200W003S
Country of Origin
India
Dimensions
Dimension Type
Metric
Milling Diameter
2.00mm
Length of Cut
3 mm
Shank Dia.
6 mm
Overall Length
50 mm
Milling Dia.
2 mm
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
3
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Grade
TIALN
Helix Angle
30 Degrees
Cutting Direction
Right Hand
End Mill Style
Square
Series
GP
End Mill Application
Finishing
List Number
D003/D013
Item
Square End Mill
Spiral Direction
Right Hand
Drilling Tool Configuration
Individual
Material - Machining
Shank Type - Machining
Weldon Flat
Material Grade - Machining
TiAlN
Finish - Machining
Measurement System
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Secondary Material Application ISO Code
K, M, P
Primary Material Application
All Materials
Secondary Material Application
Cast Iron, Stainless Steel, Steel
Primary Material Application ISO Code
H, K, M, N, O, P, S
Max. Helix Angle
30 Degrees
Description
Square End Mill, 2 mm Milling Dia., Carbide, TiAlN, Non-Coolant Through, Weldon Flat, Length of Cut 3 mm, Overall Length 50 mm, Shank Dia. 6 mm, Neck Dia. Not Applicable