  • Mfr # D0020400T005S
  • Zoro # G3806370
Milling Diameter
4.00mm
Length of Cut
5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
D0020400T005S
Milling Diameter
4.00mm
Length of Cut
5 mm
Shank Dia.
6 mm
Overall Length
54 mm
Milling Dia.
4 mm
Grade
Bright (Uncoated)
List Number
D002
End Mill Style
Square
Item
Square End Mill
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Spiral Direction
Finish - Machining
Uncoated
Material - Machining
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Stainless Steel
Primary Material Application ISO Code
P
Secondary Material Application ISO Code
K, M, N
Primary Material Application
Steel
Max. Helix Angle
30 Degrees
Description
Square End Mill, 4 mm Milling Dia., Carbide, Uncoated, Non-Coolant Through, Straight, Length of Cut 5 mm, Overall Length 54 mm, Shank Dia. 6 mm, Neck Dia. Not Applicable