  • Mfr # 40040500T013S
  • Zoro # G3808924
/ea
Key Features
Dimension Type
Metric
Milling Diameter
5.00mm
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
4
Length of Cut
13 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
40040500T013S
Country of Origin
India
Dimensions
Dimension Type
Metric
Milling Diameter
5.00mm
Length of Cut
13 mm
Shank Dia.
5 mm
Overall Length
50 mm
Milling Dia.
5 mm
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
4
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Grade
TIALN
List Number
4004
Helix Angle
30 Degrees
Cutting Direction
Right Hand
End Mill Application
Finishing
Item
Square End Mill
End Mill Style
Square
Series
GP
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Material - Machining
Spiral Direction
Right Hand
Material Grade - Machining
TiAlN
Drilling Tool Configuration
Individual
Finish - Machining
Measurement System
Shank Type - Machining
Straight
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Stainless Steel
Primary Material Application
Steel
Secondary Material Application ISO Code
K, M, N
Primary Material Application ISO Code
P
Max. Helix Angle
30 Degrees
Description
Square End Mill, 5 mm Milling Dia., Carbide, TiAlN, Non-Coolant Through, Straight, Length of Cut 13 mm, Overall Length 50 mm, Shank Dia. 5 mm, Neck Dia. Not Applicable