  • Mfr # 40020600T016S
  • Zoro # G3877244
/ea
Key Features
Dimension Type
Metric
Milling Diameter
6.00mm
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
2
Length of Cut
16 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
40020600T016S
Country of Origin
India
Dimensions
Dimension Type
Metric
Milling Diameter
6.00mm
Length of Cut
16 mm
Shank Dia.
6 mm
Overall Length
50 mm
Milling Dia.
6 mm
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
2
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Grade
TIALN
List Number
4002
Series
GP
End Mill Style
Square
Cutting Direction
Right Hand
Helix Angle
30 Degrees
End Mill Application
Finishing
Item
Square End Mill
Shank Type - Machining
Straight
Material - Machining
Measurement System
Finish - Machining
TiAlN
Spiral Direction
Right Hand
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Drilling Tool Configuration
Individual
Material Grade - Machining
Secondary Material Application
Cast Iron, Stainless Steel
Primary Material Application
Steel
Secondary Material Application ISO Code
K
Primary Material Application ISO Code
P
Max. Helix Angle
30 Degrees
Description
Square End Mill, 6 mm Milling Dia., Carbide, TiAlN, Non-Coolant Through, Straight, Length of Cut 16 mm, Overall Length 50 mm, Shank Dia. 6 mm, Neck Dia. Not Applicable