  • Mfr # 40130600T028
  • Zoro # G3806249
Milling Diameter
6.00mm
Number of Flutes
3
Length of Cut
28 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
40130600T028
Milling Diameter
6.00mm
Length of Cut
28 mm
Shank Dia.
6 mm
Overall Length
75 mm
Milling Dia.
6 mm
Details
Number of Flutes
3
List Number
4013
Cutting Direction
Right Hand
Finish
Bright (Uncoated)
Item
Square End Mill
End Mill Style
Square
Finish - Machining
Uncoated
Carbide
Secondary Material Application ISO Code
M, N, P
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Stainless Steel, Steel
Primary Material Application
All Materials
Primary Material Application ISO Code
H, K, M, N, O, P, S
Max. Helix Angle
30 Degrees
Description
Square End Mill, 6 mm Milling Dia., Carbide, Uncoated, Non-Coolant Through, Straight, Length of Cut 28 mm, Overall Length 75 mm, Shank Dia. 6 mm, Neck Dia. Not Applicable