  • Mfr # D0030600T007S
  • Zoro # G3875433
Milling Diameter
6.00mm
Length of Cut
7 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
D0030600T007S
Milling Diameter
6.00mm
Length of Cut
7 mm
Shank Dia.
6 mm
Overall Length
54 mm
Milling Dia.
6 mm
Grade
Bright (Uncoated)
Item
Square End Mill
End Mill Style
Square
Finish - Machining
Uncoated
Shank Type - Machining
Straight
Spiral Direction
Right Hand
Secondary Material Application ISO Code
K, M, P
Primary Material Application
All Materials
Secondary Material Application
Cast Iron, Stainless Steel, Steel
Primary Material Application ISO Code
H, K, M, N, O, P, S
Max. Helix Angle
30 Degrees
Description
Square End Mill, 6 mm Milling Dia., Carbide, Uncoated, Non-Coolant Through, Straight, Length of Cut 7 mm, Overall Length 54 mm, Shank Dia. 6 mm, Neck Dia. Not Applicable