  • Mfr # WA60X6118SSN4
  • Zoro # G6996869
/ea
Key Features
Nominal Width
62 in
Nominal Height
60 in
Nominal Depth
18 in
NEMA Enclosure Rating
4X
Enclosure Material
304 Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
WA60X6118SSN4
Country of Origin
United States
Dimensions
Nominal Width
62 in
Nominal Height
60 in
Nominal Depth
18 in
Details
Item
Electrical Enclosures
NEMA Enclosure Rating
4X
Enclosure Material
304 Stainless Steel
Closure Method
3 Point Latch with Padlock Handle
Cover Closure Type
Hinged
Metallic / Non-Metallic
Metallic
Finish
Smooth Grained
Mounting
Floor
Cover Style
Solid
Standards
UL, CSA
Application
Enclosures having the "WM" preferred cutout are sized for use with up to 200A disconnect switches and up to 400A circuit breakers unless otherwise specified. The "WM" preferred cutout accepts the smaller operating handle whose mounting hole centers are 4.
Weight
535 lb.
Capacity
66960 cu.in
Description
Designed for indoor use in protecting components from dust, dirt, oil, and water. Punching in right flange (WAXU) or center post (WACPXU) to house the following disconnect operating handles with appropriate adaptor plate: Allen-Bradley Bulletin 1494V, ABB, Cutler-Hammer/Westinghouse type C361 and Type C371, General Electric Type STDA and Spectra Flex, I-T-E Max-Flex, and Square D Class Class9422 variable depth and cable mechanisms.