  • Mfr # WGB5MEPS18
  • Zoro # G4410043
/ea
See details
Key Features
Length
18"
Type
Contemporary
Material
Stainless Steel
Standards
ADA
Color
Silver
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
WGB5MEPS18
Country of Origin
China
Dimensions
Length
18"
Width
18"
Height
3"
Depth
3
Dia.
1-1/4"
Width (In.)
Overall Length
18 in
Depth (In.)
Height (In.)
Bar Length
18"
Bar Diameter
1 1/4 in
Details
Finish
polished
Type
Contemporary
Material
Stainless Steel
Standards
ADA
Color
Silver
Dia
1-1/4"
Mounting Type
Wall
Weight Capacity
800 lb.
Item
Grab Bar
Includes
(2) Mounting Screws
Features
Mounting Screws
10/32 x 2-1/2" S/S
Bar Material
ADA Compliant
Yes
Includes Mounting Hardware
Yes
Center to Center Hole Distance
16 in
Product Type
Wall Mounted Grab Bar
Bar Style
Straight
Projection
2 3/4 in
Description
Wall Grab Bar, Product Type Wall Mounted Grab Bar, Bar Style Straight, Bar Material Stainless Steel, Finish Polished, Bar Diameter 1 1/4 in, Bar Length 18 in, Overall Length 18 in, Weight Capacity 800 lb, ADA Compliant ADA Compliant, Degree of Bar Angle Not Applicable, Center to Center Hole Distance 16 in, Mount Orientation Not Applicable, Includes Mounting Hardware Yes, Color Silver, Includes (2) Set Screws, (2) Stainless Steel Screws, 3M VHB Waterproof Tape, Allen Wrench, Projection 2 3/4 in