  • Mfr # WGB5IEPS18
  • Zoro # G8868851
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Length
18"
Type
Infinite Elegance
Material
Stainless Steel
Standards
ADA, ANSI
Color
Silver
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
WGB5IEPS18
Country of Origin
China
Dimensions
Length
18"
Width
18"
Height
3"
Dia.
1-1/4"
Depth
3
Width (In.)
Depth (In.)
Overall Length
19 in
Height (In.)
Bar Length
18"
Bar Diameter
1 1/4 in
Details
Finish
polished
Type
Infinite Elegance
Material
Stainless Steel
Standards
ADA, ANSI
Color
Silver
Dia
1-1/4"
Mounting Type
Wall
Weight Capacity
800 lb.
Item
Grab Bar
Includes
(2) Mounting Screws
Features
Frame
Mounting Screws
10/32 x 2-1/2" SS
Product Type
Wall Mounted Grab Bar
Center to Center Hole Distance
16 3/4 in
Bar Material
Includes Mounting Hardware
Yes
Bar Style
Straight
Projection
2 3/4 in
ADA Compliant
Yes
Description
Wall Grab Bar, Product Type Wall Mounted Grab Bar, Bar Style Straight, Bar Material Stainless Steel, Finish Polished, Bar Diameter 1 1/4 in, Bar Length 18 in, Overall Length 19 in, Weight Capacity 800 lb, ADA Compliant ADA Compliant, Degree of Bar Angle Not Applicable, Center to Center Hole Distance 16 3/4 in, Mount Orientation Not Applicable, Includes Mounting Hardware Yes, Color Silver, Includes 3M VHB Waterproof Tape, Stainless Steel Screws, Projection 2 3/4 in