  • Mfr # WGB5IESN42
  • Zoro # G8868824
Length
42"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
WGB5IESN42
Length
42"
Width
42"
Height
3"
Overall Length
43 in
Bar Length
42"
Finish
Satin
Center to Center Hole Distance
40 3/4 in
Description
Wall Grab Bar, Product Type Wall Mounted Grab Bar, Bar Style Straight, Bar Material Stainless Steel, Finish Satin, Bar Diameter 1 1/4 in, Bar Length 42 in, Overall Length 43 in, Weight Capacity 800 lb, ADA Compliant ADA Compliant, Degree of Bar Angle Not Applicable, Center to Center Hole Distance 40 3/4 in, Mount Orientation Not Applicable, Includes Mounting Hardware Yes, Color Silver, Includes 3M VHB Waterproof Tape, Stainless Steel Screws, Projection 2 3/4 in