  • Mfr # WGB5SSKN42
  • Zoro # G8939113
/ea
Key Features
Finish
Satin
Type
Knurled
Material
Stainless Steel
Standards
ADA, ANSI
Color
Silver
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
WGB5SSKN42
Country of Origin
China
Dimensions
Length
42"
Width
42"
Height
3"
Dia.
1-1/4"
Depth
3
Height (In.)
Overall Length
45 in
Width (In.)
Depth (In.)
Bar Length
42"
Bar Diameter
1 1/4 in
Details
Finish
Satin
Type
Knurled
Material
Stainless Steel
Standards
ADA, ANSI
Color
Silver
Dia
1-1/4"
Mounting Type
Wall
Weight Capacity
800 lb.
Item
Premium Grab Bar
Includes
(2) Mounting Screws
Features
Frame
Mounting Screws
10/32" x 2-1/2" SS
Includes Mounting Hardware
Yes
ADA Compliant
Yes
Bar Material
Product Type
Wall Mounted Grab Bar
Bar Style
Straight
Center to Center Hole Distance
42 in
Description
Wall Grab Bar, Product Type Wall Mounted Grab Bar, Bar Style Straight, Bar Material Stainless Steel, Finish Knurled Satin, Bar Diameter 1 1/4 in, Bar Length 42 in, Overall Length 45 in, Weight Capacity 800 lb, ADA Compliant ADA Compliant, Degree of Bar Angle Not Applicable, Center to Center Hole Distance 42 in, Mount Orientation Not Applicable, Includes Mounting Hardware Yes, Color Silver, Includes Stainless Steel Screws