Speed Reducer, C-Face, 56C/140TC, 10:1
  • Mfr # E20MWNS, 10:1, 56C/140TC
  • Zoro # G1209686
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Nominal Ratio
10:1
Input RPM
1,725 RPM
Bore Dia.
7/8 in
Nominal Output RPM
172 RPM
Output Shaft Height
2 1/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
E20MWNS, 10:1, 56C/140TC
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
7/8 in
Output Shaft Height
2 1/8 in
Output Shaft Dia.
1 in
Dimension G
0.56 in
Dimension B
5.25 in
Dimension L
3.44 in
Dimension F
2.19 in
Dimension H
3/8-16
Dimension D
4.13 in
Dimension C
2 in
Dimension A
2.38 in
Output Shaft Diameter
1 in
Output Shaft Length
Input Shaft Diameter
Details
Item
Speed Reducer
Nominal Ratio
10:1
Input RPM
1,725 RPM
Nominal Output RPM
172 RPM
Output Torque @ 1 HP
343 in-lb
Output Torque @ 3/4 HP
258 in-lb
Single/Double Output/Universal
Double Output
Output Torque @ 2 HP
687 in-lb
Max. Input HP
2 hp
Mounting
Universal
Frame
56C/140TC
Number of Stages
1
Reducer Model No.
E20MWNS
Gear Type
Worm
Housing Material
Cast Iron
Max. Output Torque
687 in-lb
Lubrication
Mobil Glygoyle(R) 460
Finish
Epoxy Coating System
Speed Reducer Type
C-Face
Shaft Orientation
Right Angle
Output Torque @ 1.5 HP
515 in-lb
Overhung Load
650 lb
Worm Center Distance
2 in
Duty
Washdown
Rotation
CW/CCW
Input Connection Type
C-Face
Maximum Output Torque
687 in-lb
Overhung Load Capacity
150 lb
Mounting Orientation
Any Angle
Maximum Input Speed
Maximum Input Horsepower
2 hp
Motor Frame Designation
56C/140TC
Housing Material Finish
Epoxy Coating System
Maximum Output Speed
Seal Material
Fluroelastomer
Output Shaft Type
Hollow
Gear Ratio
Base to Center
2.13 in
Description
Speed Reducer, Input Connection Type C-Face, Gear Type Worm, Output Shaft Type Hollow, Maximum Output Speed 172 RPM, Motor Frame Designation 56C/140TC, Worm Center Distance 2 in, Base to Center 2.13 in, Gear Ratio 10:1, Rotation CW/CCW, Maximum Input Horsepower 2 hp, Maximum Output Torque 687 in-lb, Overhung Load Capacity 150 lb, Mounting Orientation Any Angle, Housing Material Cast Iron, Housing Material Finish Epoxy Coating System