  • Zoro # G9552615
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Accuracy
+/- 1%
Process Connection Location
Bottom
Process Connection Size
1/2 in NPT
Dial Size (In.)
4 in
Gauge Case Material
AISI 304 Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PFP662
Zoro #
G9552615
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Process Connection Size
1/2 in NPT
Dial Size (In.)
4 in
Case Diameter
5.260 in
Details
Accuracy
+/- 1%
Process Connection Location
Bottom
Gauge Case Material
AISI 304 Stainless Steel
Gauge Application
Hydraulic Equipment, Oil Field Equipment, Pumps, Compressors and Process Industries
Pressure Range
0 to 200 psi
Maximum Pressure
200
Description
Filled Ss/Ss Gauge 4" 300 psi/Kpa 1/2 Lm