  • Mfr # PFP717-DRY-45BF-MAXI45
  • Zoro # G1603985
Accuracy
+/-1.0%
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
PFP717-DRY-45BF-MAXI45
Bolt Circle Diameter
5.4 in
Case Depth
2.15 in
Flange Diameter
4.5 in
Case Diameter
4.76 in
Accuracy
+/-1.0%
Primary Pressure Range
0 to 1,000
Gauge Primary Range Numbered Graduations
100/1000
Gauge Secondary Range Values
0 to 7000
Gauge Primary Range Smallest Graduation
50/500
Smallest Graduation
100 psi/100 kPa
Over-Pressure Limit
25%
Panel Mount Characteristics
3 0.197 in Dia Holes on 5.40 in Dia Bolt Circle
Accuracy Grade
ASME B40.100 Grade 1A
7,000 kPa
Process Media Temperature - Maximum
250 Degrees F
Case Liquid
Primary Scale Pressure Measurement - Maximum
1,000 psi
0 psi