  • Zoro # G804192526
/ea
Key Features
Filter Style
Return Line
Flow Direction
Outside-In
Seal Type
Viton
Height
5.71
OD Top
2.52
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MF0908380
Zoro #
G804192526
UPC #
Country of Origin
Canada
Dimensions
Height
5.71
Details
Filter Style
Return Line
Flow Direction
Outside-In
Seal Type
Viton
OD Top
2.52
OD Bottom
ID Top
1.27
Micron Rating
125
Application
Filtration
Product Media
Wire Mesh
By-Pass
No
Weight
0.65
Description
Filter Technical Specifications
Product Media: Wire Mesh
Micron Rating: 125
Seal Type: Viton
Height: 5.71in
OD Top: 2.52in
OD Bottom: 2.52in
ID Top: 1.27in