  • Mfr # WOD DTCZT-70B-03000-16-40-BLA
  • Zoro # G915081634
Free Shipping & Returns
Key Features
Color
Black
Material
Polyethylene Cloth
Width
3 inch (72mm)
Tubing Size
3 inch
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
WOD DTCZT-70B-03000-16-40-BLA
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
3 inch (72mm)
Tubing Size
3 inch
Details
Item
Cable Cover Tape Wire Line
Color
Black
Material
Polyethylene Cloth
Description
Product Applications
  • Securing cables
  • Reduces accidental tripping and unplugging
Technical Properties
  • Adhesive: Natural Rubber How are adhesives different?
  • Carrier/Backing: 70 mesh polyethylene coated cloth
  • Thickness: 11.8 Mils (carrier, adhesive) What is mil thickness?
  • Adhesion: 35 ounces per inch (to stainless steel test panel)
  • Tensile Strength: 29 pounds per inch (longitudinal)
  • Service/Operating Temperature: -31°F to 176°F
  • Core: 3" in. diameter neutral
Additional Information
"Dead Zone" Widths
  • 3" inch(75mm) = 40mm dead zone
  • 4" inch(100mm) = 57mm dead zone
  • 6" inch(150mm) = 80mm dead zone