  • Mfr # WOD VTC366-01250-38-36-SBL
  • Zoro # G815076785
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
PVC
Width
1.25 inch (31.7mm)
Thickness
6 mil
Adhesive
Rubber
Safety Glasses Size
1.25 inch
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
WOD VTC366-01250-38-36-SBL
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Width
1.25 inch (31.7mm)
Thickness
6 mil
Safety Glasses Size
1.25 inch
Details
Material
PVC
Safety Tape Color
Sky Blue
Adhesive
Rubber
Description
Tape is Available in 16 OSHA Colors
*Light green, Medium blue & Medium brown STOCKED in 36 yd. lengths only.
Rainbow Pack Includes
Product Applications
  • Color coding
  • Lane marking (i.e. school gym floors all kind)
  • Identify hazardous or restricted areas
  • Marking tape for product during manufacturing process
  • Decorating
  • Striping on vehicles, Sporting equipment, & Boats
  • Masking for hard chrome plating & anodizing
  • Harness and pipe wrapping
  • Duct and joint sealing
  • Outlining designs on corn hole boards
Technical Properties
  • Adhesive: Synthetic Rubber How are adhesives different?
  • Carrier/Backing: soft polyvinyl chloride (SPVC) film
  • Thickness: 6 mils (carrier, adhesive) What is mil thickness?
  • Adhesion: 22 ounces per inch (to stainless steel test panel)
  • Tensile Strength: 16 pounds per inch (longitudinal)
  • Service/Operating Temperature: -20°F to 176°F
  • Elongation: 150%
  • Core: 3" Diameter