  • Mfr # 370LA-12L2
  • Zoro # G0828091
/ea
Key Features
Type
Electric
Length (In.)
2 1/2 in
Width (In.)
4 3/4 in
Height (In.)
6 1/8 in
Dia. (In.)
5 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
370LA-12L2
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Length (In.)
2 1/2 in
Width (In.)
4 3/4 in
Height (In.)
6 1/8 in
Dia. (In.)
5 in
Overall Diameter
5 in
Overall Height
2 in
Overall Length
Overall Width
Details
Item
Electric Horn
Type
Electric
For Use On
Mounting
Bracket Mount
Finish
Painted
For Use With
18 Gauge Wire, 20 Amp Fuse And Horn Switch
Material
Metal
Decibels (dB)
115 dB @ 1 meter
Voltage
12V DC
Includes
L-Mounting Bracket
Features
Color
Black
Mount Type
Bracket
Series
370
Sound Level - Maximum
115 dBA
Horn Operation
Number of Horns
1
Compatible Vehicle Type
Material Handling Equipment
Tone Type
High Tone
Frequency
345 Hz
Current
4 A
Standards
UL Listed
Operating Voltage
12V DC