  • Mfr # 370LC-12L2
  • Zoro # G0340873
/ea
Key Features
Type
Electric
Length (In.)
2 1/2 in
Width (In.)
4 3/4 in
Height (In.)
6 1/8 in
Dia. (In.)
5 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
370LC-12L2
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Length (In.)
2 1/2 in
Width (In.)
4 3/4 in
Height (In.)
6 1/8 in
Dia. (In.)
5 in
Overall Width
Overall Height
2 in
Overall Length
Overall Diameter
5 in
Details
Item
Electric Horn
Type
Electric
For Use With
18 Gauge Wire, 20 Amp Fuse And Horn Switch
Finish
Painted
Material
Metal
For Use On
Decibels (dB)
115 dB @ 1 meter
Voltage
12V DC
Mounting
Bracket Mount
Includes
L-Mounting Bracket
Color
Black
Features
Series
370
Frequency
345 Hz
Horn Operation
Sound Level - Maximum
115 dBA
Current
4 A
Number of Horns
1
Standards
UL Listed
Mount Type
Bracket
Compatible Vehicle Type
Material Handling Equipment
Tone Type
High Tone
Operating Voltage
12V DC