  • Mfr # 370LA-24L2
  • Zoro # G1563326
/ea
Key Features
Type
Electric
Length (In.)
2 1/2 in
Width (In.)
4 3/4 in
Height (In.)
6 1/8 in
Dia. (In.)
5 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
370LA-24L2
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Length (In.)
2 1/2 in
Width (In.)
4 3/4 in
Height (In.)
6 1/8 in
Dia. (In.)
5 in
Overall Length
Overall Width
Overall Diameter
5 in
Overall Height
2 in
Details
Item
Electric Horn
Type
Electric
Voltage
24V DC
Material
Metal
Includes
L-Mounting Bracket
Decibels (dB)
115 dB @ 1 meter
Mounting
Bracket Mount
For Use On
Finish
Painted
For Use With
18 Gauge Wire, 20 Amp Fuse And Horn Switch
Features
Color
Black
Standards
UL Listed
Frequency
345 Hz
Tone Type
High Tone
Current
2 A
Compatible Vehicle Type
Material Handling Equipment
Number of Horns
1
Series
370
Mount Type
Bracket
Horn Operation
Sound Level - Maximum
115 dBA
Operating Voltage
24V DC