  • Mfr # 370LC-24L2
  • Zoro # G2496952
/ea
Key Features
Type
Electric
Length (In.)
2 1/2 in
Width (In.)
4 3/4 in
Height (In.)
6 1/8 in
Dia. (In.)
5 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
370LC-24L2
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Length (In.)
2 1/2 in
Width (In.)
4 3/4 in
Height (In.)
6 1/8 in
Dia. (In.)
5 in
Overall Diameter
5 in
Overall Length
Overall Height
2 in
Overall Width
Details
Item
Electric Horn
Type
Electric
Material
Metal
Finish
Painted
Decibels (dB)
115 dB @ 1 meter
Voltage
24V DC
For Use On
For Use With
18 Gauge Wire, 20 Amp Fuse And Horn Switch
Mounting
Bracket Mount
Includes
L-Mounting Bracket
Features
Color
Black
Number of Horns
1
Tone Type
High Tone
Horn Operation
Standards
UL Listed
Compatible Vehicle Type
Material Handling Equipment
Frequency
345 Hz
Mount Type
Bracket
Series
370
Sound Level - Maximum
115 dBA
Current
2 A
Operating Voltage
24V DC