  • Mfr # 3080-GFI20
  • Zoro # G2022974
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Enclosure Rating
NEMA 4
GFCI
Yes
Mounting Style
Portable
Type
Multiple Outlet Box
NEMA Configuration
NEMA 5-20
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
3080-GFI20
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Cord Grip Body Size
F3 3/4"
Cord Length
1.83m (6.0')
Cord Diameter
15.24mm (.600")
Details
Enclosure Rating
NEMA 4
GFCI
Yes
Mounting Style
Portable
Type
Multiple Outlet Box
NEMA Configuration
NEMA 5-20
Cord Type
12/3 SOOW
CSA
LR6837
Material - Housing
Rubber
Number of Receptacles
1
Ground Continuity Monitor
Current - Maximum per Contact
20.0A