  • Mfr # 113030K13M040
  • Zoro # G805902629
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Cable Length
4 m
IP Rating
IP67
Type
Double Ended
Keyway
Single
Material - Connector Body
PVC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
113030K13M040
Country of Origin
Poland
Dimensions
Cable Length
4 m
Cable Diameter
10.41mm (.410")
Wire Size
16 AWG
Details
IP Rating
IP67
Type
Double Ended
Keyway
Single
Material - Connector Body
PVC
Coupling Style
Threaded
Poles
3
Wire/Cable Type
TC-ER
Material - Plating Mating
Gold
Orientation
Straight to Straight
Voltage - Maximum
600V
Material - Coupling Nut
Black Epoxy Coated Zinc
Current - Maximum per Contact
13.0A
Color - Cable Jacket
Yellow
Temperature Range - Operating
-20°C to +105°C