  • Mfr # 15L47BLK
  • Zoro # G0401013
/ea
Key Features
Gender
Female
Current - Maximum per Contact
15.0A
Series
130141
UL
E10176
Receptacle Type
Single
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
15L47BLK
Country of Origin
Mexico
Details
Gender
Female
Current - Maximum per Contact
15.0A
Series
130141
UL
E10176
Receptacle Type
Single
Voltage - Maximum
125V
NEMA Configuration
NEMA 5-15
Specialty
Hospital Duty
Type
Connector
Product Name
Super-Safeway
Lighted Connector
Yes
Poles
2-pole/3-wire
Description
Super-Safeway Lighted Hospital Duty Connector, 2 Pole/3 Wire, NEMA 5-15, 125V, Black