  • Mfr # X1E-CON-ORI-RME-M-3.1-79.4-85.6x6
  • Zoro # G014323000
Key Features
Cross Section Shape
Round
Color
Black
Nominal Inside Dia.
79.4 mm
Nominal Outside Dia.
85.6 mm
Nominal Width
3.1 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
X1E-CON-ORI-RME-M-3.1-79.4-85.6x6
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Nominal Inside Dia.
79.4 mm
Nominal Outside Dia.
85.6 mm
Nominal Width
3.1 mm
Details
Cross Section Shape
Round
Color
Black
Description
  • •Helps to eliminate leaks in many applications, such as faucet drips at the spout
  • •Nitrile rubber construction
  • •Tough, flexible rubber construction
  • •Dimensions: Interior Diameter: 79.4mm., Width Diameter: 3.1mm., Outside Diameter: 85.6mm.