  • Zoro # G010113353
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Valves
1
Hose Length
2 ft
Gauge Diameter
3 1/8 in
High Side Display Pressure - Maximum
160 psi
Display Type
Analog
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
61004
Zoro #
G010113353
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Hose Length
2 ft
Gauge Diameter
3 1/8 in
Vacuum Port Connection Size
1/4 in
Manifold Port Connection Size
1/4 in
Details
Item
Manifold Gauge
Number of Valves
1
160 psi
Display Type
Analog
For Refrigerant Type
R-290, R-600A
Temperature Resolution
1 Degrees F, 1 Degrees C
Calibration Certificate Type
Not Certified
Includes Vacuum Port
Vacuum Port Not Included
Manifold Port Connection Gender
Male
Includes Gauge Boots
Boot Not Included
Vacuum Port Connection Type
SAE
Manifold Port Connection Type
SAE
Low Side Display Pressure - Minimum
30 in Hg
Vacuum Port Connection Gender
Male
Includes Sightglass
Sightglass Not Included
Series
Single Valve
Hose Connection Thread Direction
Right-Hand
Display Illumination
Non-Illuminated
Gauge Type
High Side/Low Side
Manifold Port Connection Thread Direction
Right-Hand
Body Material
Brass
Temperature Units Measured
Degrees C, Degrees F
Product Type
Manifold Gauge Set
High Side Display Pressure - Minimum
0 psi
A2L Compatibility
Not A2L Compatible
Pressure Resolution
5 psi
Low Side Display Pressure - Maximum
101 psi