  • Mfr # EM868100
  • Zoro # G4460334
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Milling Diameter
10 mm
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
2
Length of Cut
10 mm
Single End/Double End
Single End
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
EM868100
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Milling Diameter
10 mm
Length of Cut
10 mm
Shank Dia.
10 mm
Overall Length
100 mm
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
2
Single End/Double End
Single End
Helix Angle
15 Degrees
End Mill Style
Ball
Shank Type
Plain
Cutting Direction
Right Hand
Hardened (H) Compatibility
Yes
Series
EM868
Finish
X-Power Coated
Overall Reach
20 mm