  • Mfr # DGE433174
  • Zoro # G4181743
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
143 mm
Drill Bit Size
17.4 mm
Point Angle
118 Degrees
Flute Length
93 mm
Shank Diameter
18 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
DGE433174
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Overall Length
143 mm
Drill Bit Size
17.4 mm
Flute Length
93 mm
Shank Diameter
18 mm
Details
Point Angle
118 Degrees
Number of Flutes
2
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
DLC (Diamond Like Carbon)
Coolant Through
Yes
Shank Type
Common
Series
Dream Drill ALU
Cutting Direction
Right Hand
Decimal Equivalent
0.685 in