  • Mfr # DGR493146
  • Zoro # G4259148
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
115 mm
Drill Bit Size
14.6 mm
Point Angle
140 Degrees
Flute Length
65 mm
Shank Diameter
16 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
DGR493146
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Overall Length
115 mm
Drill Bit Size
14.6 mm
Flute Length
65 mm
Shank Diameter
16 mm
Details
Point Angle
140 Degrees
Number of Flutes
3
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
H-Coating, AlCrN
Coolant Through
Yes
Decimal Equivalent
0.5748 in