  • Mfr # DGR493154
  • Zoro # G4239679
Overall Length
115 mm
Drill Bit Size
15.4 mm
Point Angle
140 Degrees
Flute Length
65 mm
Shank Diameter
16 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
DGR493154
Overall Length
115 mm
Drill Bit Size
15.4 mm
Flute Length
65 mm
Shank Diameter
16 mm
Details
Point Angle
140 Degrees
Number of Flutes
3
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
H-Coating, AlCrN
Coolant Through
Yes
Series
Dream Drill High Feed
Shank Type
Common
Type
Ratio Drill
Cutting Direction
Right Hand
Application
Carbon Steels, Alloy Steels to HRc35, Cast Iron
Decimal Equivalent
0.6062 in