  • Mfr # DGR495106
  • Zoro # G4191169
Overall Length
118 mm
Drill Bit Size
10.6 mm
Point Angle
140 Degrees
Flute Length
71 mm
Shank Diameter
12 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
DGR495106
Overall Length
118 mm
Drill Bit Size
10.6 mm
Flute Length
71 mm
Shank Diameter
12 mm
Details
Point Angle
140 Degrees
Number of Flutes
3
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
H-Coating, AlCrN
Coolant Through
Yes
Type
Ratio Drill
Shank Type
Common
Cutting Direction
Right Hand
Decimal Equivalent
0.4173 in