  • Mfr # DH452167
  • Zoro # G4235494
Key Features
Drill Bit Size
16.7 mm
Point Angle
140 Degrees
Flute Length
93 mm
Shank Diameter
18 mm
Number of Flutes
2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
DH452167
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Overall Length
143 mm
Drill Bit Size
16.7 mm
Flute Length
93 mm
Shank Diameter
18 mm
Details
Point Angle
140 Degrees
Number of Flutes
2
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
TiAlN
Coolant Through
Yes
Shank Type
Common
Application
Stainless Steels and Tough Materials
Type
Ratio Drill
Decimal Equivalent
0.6574 in