  • Mfr # DH515101
  • Zoro # G4254114
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Drill Bit Size
10.1 mm
Point Angle
140 Degrees
Flute Length
189 mm
Shank Diameter
11 mm
Number of Flutes
2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
DH515101
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Overall Length
253 mm
Drill Bit Size
10.1 mm
Flute Length
189 mm
Shank Diameter
11 mm
Details
Point Angle
140 Degrees
Number of Flutes
2
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
TiAlN
Coolant Through
Yes
Cutting Direction
Right Hand
Shank Type
Common
Decimal Equivalent
0.3976 in