  • Mfr # 07593-045R
  • Zoro # G9310120
/ea
Key Features
Number of Flutes
4
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Finish
Bright (Uncoated)
Grade
Micro Grain Carbide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
07593-045R
Country of Origin
Korea, Republic of
Dimensions
Corner Radius
0.045 in
Shank Dia.
1/2 in
Milling Dia.
0.5 in
Overall Length
3 in
Length of Cut
1 in
Details
Number of Flutes
4
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Finish
Bright (Uncoated)
Grade
Micro Grain Carbide
List Number
E5216
End Mill Style
Corner-Radius
Item
Corner Radius End Mill
Helix Angle
30 Degrees
Cutting Direction
Right Hand
Material - Machining
Carbide
Measurement System
Inch
Drilling Tool Configuration
Individual
Shank Type - Machining
Straight
Finish - Machining
Uncoated
Material Grade - Machining
C2 Micrograin
Primary Material Application ISO Code
P
Primary Material Application
Steel
Max. Helix Angle
30 Degrees
Description
Corner Radius End Mill, 0.5 in Milling Dia., Carbide, Uncoated, Straight, Inch, 0.045 in, 1 in, 3 in